Łukasz Fulara

Sandacz w pikantnym cieście na chorizo z ananasem

Sandacz w pikantnym cieście na chorizo z ananasem
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Filet sandacza - 100 g
Chorizo mini Rosario - 30 g
Ananas świeży - 30 g
Oliwki zielone z serem - 4 sztuki
Jajko - 1 sztuka
Mleko 3,2% - 100 ml
Mąka pszenna - 3 łyżki stołowe
Salsa Brava (czosnkowo-pikantna) - 1 łyżeczka do herbaty
Sól - wg. uznania
Oliwa La Chinata - 50 ml
Cytryna - wg. uznania
Ocena
4.16
25
Średnia 4.16 / 5 (25 głosy)
Sandacz w pikantnym cieście na chorizo z ananasem
  1. 1. Chorizo mini Rosario kroimy na plasterki o grubości 2-3 cm.Świeży ananas po obraniu kroimy w kostkę podobnej wielkości co chorizo.Kiełbaskę przesmażamy na suchej patelni około 1 minutę.Następnie dodajemy ananasa i delikatnie całość przesmażamy.
    Chorizo mini Rosario kroimy na plasterki o grubości 2-3 cm.Świeży ananas po obraniu kroimy w kostkę podobnej wielkości co chorizo.Kiełbaskę przesmażamy na suchej patelni około 1 minutę.Następnie dodajemy ananasa i delikatnie całość przesmażamy.
  2. 2. Z jajka, mleka i mąki przygotowujemy ciasto.Powinno być delikatnie bardziej gęste niż ciasto naleśnikowe.Doprawiamy solą i Salsą Brava która da ciastu czosnkowo-pikantny smak.
    Z jajka, mleka i mąki przygotowujemy ciasto.Powinno być delikatnie bardziej gęste niż ciasto naleśnikowe.Doprawiamy solą i Salsą Brava która da ciastu czosnkowo-pikantny smak.
  3. 3. Filet sandacza bez skóry i ości, doprawiamy solą i sokiem z cytryny.Dokładnie pokrywamy ciastem rybę i smażymy na rozgrzanej patelni.Z każdej strony około 2-3 minuty aż będzie miało rumiany kolor.Następnie przekładamy na ręcznik papierowy w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu.Usmażonego sandacza układamy na chorizo z ananasem do którego dodajemy plasterki zielonych oliwek z serem i rukolę. Smacznego
    Filet sandacza bez skóry i ości, doprawiamy solą i sokiem z cytryny.Dokładnie pokrywamy ciastem rybę i smażymy na rozgrzanej patelni.Z każdej strony około 2-3 minuty aż będzie miało rumiany kolor.Następnie przekładamy na ręcznik papierowy w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu.Usmażonego sandacza układamy na chorizo z ananasem do którego dodajemy plasterki zielonych oliwek z serem i rukolę.
Smacznego
  4. 4. Produkty potrzebne do wykonania dania dostępne są w sklepie "Smaki Hiszpanii" w Sopocie przy Al.Niepodległości 743/ Produkty dostępne są również z dostawą do domu na stronie: http://www.smakihiszpanii.pl/
Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
19:07, 25.04.2017
Nutrition is a illustrious possess of having a in the pink lifestyle. You may scarcity to be more fine fettle, but do you know how to pocket the start step? It isn't precisely as intricate as man pride you may think. Capitalize on these tips because a happier and healthier life. As an alternative of giving up favorite dishes that aren't nourishing, just swap out cold detrimental ingredients against more nutritious options. It's basic that you discern the nutrition of anything you take in nourishment regularly, then detect healthier alternatives and embrace them into your lifestyle. Restaurants customarily sell this word today. Have a bite a variety of protein in every nook the week. Select meats substandard in fat, fish, and poultry without the skin. Eggs are another wonderful originator of protein. Into has shown that an egg every time does not agitate robustness negatively. Try to obtain no less than one meat-free age per week. Use seeds, peanut butter, peas, or beans instead. People literary in meet nutrition remember that quite milled grains are not healthy. The big author of fiber and nutrients in whole grains comes from the unprocessed aspect that leaves the husk or body intact. In lieu of of buying a fiber codicil, neutral lunch undamaged grains. No, this is undoubtedly counter-productive.
Gość
11:43, 24.01.2015
..Znalazłem się tu przypadkowo - przeszukiwałem "stronki" mające związek z rybką o nazwie belona, no i wyszukiwarka m.in. tu mnie przekierowała. Doszły mnie słuchy od kolegów wędkarzy, że owa rybka mająca "piękne" ości do najsmaczniejszych nie należy..(?) a, że w przeszłości spotykałem już tę rybkę w handlu, to jedynie w stanie surowym lub wędzona lecz nie degustowałem jej. Nasuwa się więc pytanie - Na czym polega ta inność smaku mięsa tej ryby ? I czy da się tę rybkę przyrządzić w sposób tradycyjny - czyli po prostu na patelni ..? - Jestem, chyba od urodzenia smakoszem ryb, no i oczywiście wędkarzem. Złowiłem sandacza - więc, pozwolę sobie brutalnie "odgapić" przepis i w/g niego wykonać danie..:) . Ps. Podejrzewam, że jesteśmy sąsiadami..
O mnie
Mieszkam w Gdańsku i pracuję w restauracji "Secretariat" na terenie Hipodromu w Sopocie. Moją przygodę kulinarną zacząłem w hotelu "Klimczok" w Szczyrku. Po 3 latach pracy w górach przeniosłem się na wybrzeże, gdzie przez 4 lata pracowałem w Hotelach "Bryza" i "Nadmorski". Później objąłem funkcję szefa kuchni w sopockiej restauracji "Godding", a następnie "Villi Sedan.. więcej »
.
.
Zapraszam na mój fanpage na facebooku