Gorgonzola to jeden z najbardziej znanych włoskich artykułów eksportowych. Małe zawinięte najczęściej w folie aluminiową kawałki sera można kupić w prawie całej Europie. Gorgonzola może pochodzić z  prowincji, które częściowo leżą w Lombardii, a częściowo w Piemoncie: Bergamo, Brescia, Como, Cuneo, Mediolan, Novaria, Pawia i Vercelli.

Dzisiaj większość producentów Gorgonzoli wytwarza go w piemonckiej Novarze.
Gorgoznola jest pełno tłustym (48%) serem z mleka krowiego. Kiedyś produkowany z niepasteryzowanego mleka, a obecnie ze względów higienicznych z mleka pasteryzowanego, do którego są dodawane środki fermentujące i zarodniki pleśni. Gorgonzola dojrzewa od 2 do 3 miesięcy w naturalnych kamiennych pieczarach lub specjalnych piwnicach. Kontrolowana temperatura dojrzewania Gorgonzoli to 2 do 7°C  przy dużej wilgotności. Aby zapewnić równomierny wzrost pleśni, ser napowietrza się przekłuwając go stalowymi igłami.

Gorgonzola dzieli się na trzy rodzaje:
- bianco (młody ser nim rozwinie się pleśń)
- dolce (łagodna z lekko rozwiniętą pleśnią)


- piccante (dojrzewa najdłużej  z dobrze rozwinięta zielonkawą pleśnią która nadaje ostry smak i charakterystyczny aromat)

Gorgonzola jest wyśmienitym serem, może być podawany jako przekąska pobudzająca apetyt. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni: risotto, makaron, pizza, nadzienia lub farsz będą miały charakterystyczny aromat jeśli doprawisz go kawałkami Gorgonzoli.
Świetnie nadaje się do różnego rodzaju sałat, dobrze komponuje się z owocami  jak np.
gruszki, jabłka, figi, a także z czekoladą.
Smak i aromat sufletu czekoladowego z Gorgonzolą nie ma sobie równych.
Zachęcam do eksperymentowania w kuchni z Gorgonzolą.Łukasz Fulara